Cudzí jazyk

Cudzí jazyk

Kto by nechcel ovládať cudzí jazyk?! Veď koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom. A ja Vám môžem potvrdiť, že to funguje aj naopak 🙂 Každou rečou, ktorú neovládame, ochudobňujeme seba i svoj život.

V škole som sa 10 rokov "učil" nemčinu a teraz to tak aj vyzerá. 720 vyučovacích hodín a ja rozumiem iba Guten Tag. Nie som úplne presvedčený, či som si  tú dvojku naozaj zaslúžil. Naopak pri styku s angličtinou som hneď vedel koľká bije. Nikdy som sa ju neučil a keď som pred 15. rokmi prišiel prvýkrát do UK, dostal som takú facku od života, že som prvé dva týždne preplakal. Nerozumel som ani "Hello". Nemal som však žiadne východisko a ak som chcel rozumieť, musel som počúvať. I keď bez gramatiky, ale už za pár mesiacov som sa vedel dohovoriť. Diametrálny rozdiel keď človek niečo robí z presvedčenia, ako z nutnosti.

V dnešnej dobe nemáme problém byť v styku s kýmkoľvek z celého sveta. Nie je problém nájsť si informácie v akomkoľvek jazyku, inšpirovať sa nápadom z opačnej strany zemegule, pozrieť si dokument a či prečítať si noviny "z prvej ruky", ... teda ak rozumieme. Mne táto bariéra prekážala natoľko, že som sa minulý rok rozhodol zmeniť to a pracujem na sebe pokiaľ možno každý deň. A pri študovaní, počúvaní, učení sa, ... sa mi podarilo naraziť aj na človeka, ktorý možno inšpiruje Vás 🙂

 

 

Comments are closed.