Deň “D”

Deň "D"

V kalendári máme až 333 dní, ktoré nesú rôzne superlatívy ako medzinárodný či svetový, ba pod niektorým dňom je ich zapísaných i viac. Netuším prečo a kde to má korene. Treba za tým hľadať guru z marketingu, duchovného, alebo tento zoznam má prosto slúžiť na oslávenie vymierajúcich hodnôt našej spoločnosti? Možno na samotnej odpovedi ani tak nezáleží ako na jej hľadaní. Za posledné dva týždne sme mali v kalendári hneď tri dni "D", počas ktorých sme si mohli pripomenúť, že sme tu: Zem, slnko, matka.

den01

I keď mám niekedy pocit, že ľudia by aj slnko "zmrzačili" keby bolo bližšie, stále som vnútorne presvedčený, že vyššie spomínané hodnoty sú zakorenené hlboko v nás a nepotrebujeme ich znovu objavovať pomocou kalendára. Na druhej strane, nie je nikdy na škodu pripomenúť si ich a sami zhodnotiť, ako oplácame týmto darom.

"Zistenie", že zdravie Zeme je len v našich rukách a záleží len od nášho prístupu, pozitívne začína ovplyvňovať i rozhodnutia, ktoré prijímajú lídri našich veľmocí. Pre mnohých ľudí sú to "nezmyselné normy", "ďalšie poplatky", "povinnosť separovať", "kanalizácia", ... či iné nepohodlné nariadenia, ktoré zdá sa strpčujú nám život. Opak je však pravdou. Treba si uvedomiť, že tváriť sa destingvovane nestačí - chce to činy. A podľa posledného prieskumu Yale a Columbia University si máme aj čo v našej krajine chrániť. Zo 178 zúčastnených krajín sme skončili celkovo na 24. priečke. Predbehli sme tak nielen našich susedov Českú republiku, Maďarsko ale i Nemecko. Okrem iného sa hodnotila kvalita ovzdušia, vody, hygieny, ale i poľnohospodárstvo či celkový pohľad na zdravie krajiny a jej prístup k ekológii. V porovnaní s rokom 2006 sme sa "polepšili" o +10,40%.

den02

Prvé miesta v rebríčku patria severským krajinám: Fínsko, Island, Švédsko, Dánsko. Francúzsko si obhájilo 10. pozíciu, Švajčiarsko 16., Rakúsko 18. Koho by zaujímala komplexná štúdia a ovláda angličtinu, voľne si ju môže stiahnuť vo formáte PDF zo stránky epi.yale.edu.

Comments are closed.