Hodnoty života

Hodnoty života

Ak ste čítali môj blog aj 14. marca, mohli ste sa dozvedieť o mojom všednom - nevšednom dni, počas ktorého som okrem iného vyhral knižku od Jozefa Banáša - Velestúr.

  

Nakoľko som ju túžil vyhrať nie kvôli sebe ale ocinovi ktorý je Jozefovým čitateľom, pustil som sa do nej hneď ráno na druhý deň, aby som ju mohol rýchlo odovzdať človeku pre koho bola určená. Počas nasledujúceho rána som prečítal takmer jednu tretinu. Z prvoti to išlo ťažšie, pretože priznám sa, takýto druh literatúry nezvyknem čítať. Skôr si nalistujem literatúru rozvoja osobnosti a to či už duševného, alebo odborného. Keď už výnimočne zavítam k beletrii, smerujem skôr do sekcie životopisných románov. Neskôr sa pridali rôzne povinnosti či presvedčenie dočítať predchádzajúcu knižku a môj plán dočítať Velestúr čím skôr, sa viac a viac vzdaľoval od reality. A tak som ju radšej na víkend zaniesol ocinovi, ktorý ju samozrejme zbaštil za jeden deň. Pár dní potom ešte ležala na stolíku a ja som vytrvalo odolával. Až dodnes.

  

Plný energie, ktorú mi dodali tieto skvelé sviatky, počas ktorých sa má možnosť stretnúť aj širšia rodina, mi po povinnostiach s korbáčom, oči padli práve na ňu. Ubrániť sa nedalo a čím som čítal viac, tým som sa stával viac a viac súčasťou príbehu. Spisovateľ ma pri odovzdávaní výhry informoval, že je to iný typ literatúry aký doposiaľ zvykol písať, ale neviem prečo som si celý čas myslel, že je to cestopis, ku ktorým mám taktiež vrelý vzťah. Ocino mi to nevyvrátil a tak som sa s jeho slovami na pamäti: "Knižka je trochu ťažšia, inak písaná, ale perfektná! Dlho som takú nečítal.", pustil do čítania, mysliac si na aké miesto na Zemi ma príbeh zavedie. Po pár hodinách a finálnom dočítaní, nemôžem s jeho názorom nič viac len ako súhlasiť. S knihou som cestoval nie však po zemeguli, ale po živote. Neraz som sa pozastavoval nad autorovými myšlienkami, neraz som sa v ňom nachádzal a určite ako inak, sa v ňom musel nachádzať i spisovateľ sám. Knižku si môže prečítať hocikto, a hocikto dnes knižku môže aj napísať, ale ten kto pochopí Velestúr a hlavne ten kto ju napísal, taký človek musí mať v živote naozaj jasno. Vďaka tejto knižke som mal možnosť spoznať hodnoty pána Banáša, hlbšie môjho ocina a verím, že i Vy po prečítaní nájdete kúsok seba.

 

Comments are closed.