Malý princ

Malý princ

Čítali ste Malého princa? Mne sa konečne prednedávnom dostal do rúk a chytro som ho s chuťou prečítal. Kto nemal tú česť, prezradím len, že v knihe autor opisuje príbeh pilota ktorý stroskotal nad púšťou a stretáva sa s Malým princom z inej planéty. Používa v nej mnoho obraznosti, ktorá je prostredníctvom metafor zakomponovaná do celého príbehu. Núti tak čitateľa, prevažne dospelého, zamyslieť sa. Okrem hlbokého obsahu vo mne zarezonovali tieto dve autorove myšlienky:

"Deti musia byť k dospelých veľmi zhovievavé."

Tak to je čistá pravda. Dospelí sa stále niekam ponáhľajú, chcú stihnúť viac a mať viac a pritom majú menej a menej. I keď s dobrým úmyslom a veľkou snahou, efekt však býva obvykle opačný. Zamotajú sa do naoko dôležitých vecí, kým ich deti medzičasom vyrastú s deficitom lásky, pochopenia, porozumenia a vlastnej hodnoty. Miesto vytvárania hlbšieho puta a priateľstva sa v mnohých otvára väčšia a väčšia priepasť. Postupne sa odcudzia a hodnoty, ktoré mali dostať pod domácou strechou, im do ich osobnosti vtláča už nové okolie. Citát "Jablko nepadá ďaleko od stromu." už v mnohých prípadoch stráca na pravde. Neberme preto deti ako deti a komunikujme s nimi ako s dospelými. Vypočujte si ich názor a hlavne venujme im čo najviac času. Pretože náš svet leží na pleciach budúcich a budúcich generácií. Ak zlyháte, zlyhá celý svet.

"Reč je prameňom nedorozumení."

Je iróniou že práve reč, ktorá sa vyvinula už pred približne 70 tisíc rokmi ako najvyšší stupeň formy dorozumenia sa, nám znemožňuje pochopiť sa, resp. býva zdrojom nedorozumení. Osobne si však myslím, že nedorozumenie a neochota spojená s pochopením, je skôr ľudským zlyhaním, ako chybou reči. Pokiaľ to je chyba v reči, tak skôr v tej nevyslovenej. Ak preto chceme byť pochopení a vyhnúť sa nedorozumeniam, vytasme jazyk a vyslovme svoj názor. Komunikujme s druhou stranou až dovtedy, kým sa vzájomne nepochopíme.

Comments are closed.