Očakávania

Očakávania

Mať očakávania je zbytočné, ba dokonca to môže byť aj škodlivé. Mnoho krát sa stáva, že niečo očakávame a ono sa to nakoniec vyvinie ináč ako predpokladáme. Ak sa predpoklad moc neodchýli od reality, tak je všetko v poriadku, sme spokojní, vysmiati. V opačnom prípade však príde sklamanie, ktoré môžeme ťažko znášať. Ak sa vtom ešte začneme vŕtať a obviňovať sa, príde pocit zlyhania a ten dá nášmu vedomiu záverečný smrtiaci klinec. Vo veľmi krátkom čase je možné dosiahnuť duševného dna. Ba ak by sme sa tejto myšlienky držali i naďalej, vie nám to ublížiť ešte viac.

Čo je však horšie, že do tejto "hry" zaťahujeme aj druhých. Za našu službu očakávame protislužbu, za našu pomoc vyzeráme odmenu, ba očakávame od ľudí, že sa budú správať podľa našej predstavy. Sme sebci!

Pokiaľ očakávaniu nepredchádza dlhodobé plánovanie a príprava, bavíme sa stále len o zbožnom prianí. Aby sme sa teda vyhli sklamaniu, nedorozumeniu a či narušeniu vzťahov, mali by sme čím skôr na to zabudnúť. Miesto toho sa naučme dávať bez očakávania. Napodiv, spoznáme tak i skutočnú hodnotu samého seba.

Comments are closed.