Prirodzená energia

Prirodzená energia

Vedeli ste o tom, že 9. júla v minulom roku počas silného veterného dňa sa podarilo veterným elektrárňam v Dánsku vygenerovať až 140% domácej spotreby? Celkom slušné, nie? Prepojenie s ostatnými krajinami umožňuje Dánsku zdieľať prebytočnú energiu medzi Nemeckom, Nórskom a Švédskom, resp. "uskladniť" ju pre neskoršie použitie. To ukazuje aj na to, že obnoviteľné zdroje by dokázali pokryť až 100% spotrebovanej energie. V súčasnej dobe získava krajina 1/3 potrebnej energie zo vzduchu. Do roku 2020 plánujú zvýšiť toto číslo na 50%. I toto dokazuje, že veterná energia a obnoviteľné zdroje sú riešením ako ekologicky dodávať veľkú časť požadovanej energie.

Horšie nie sú na tom ani naši susedia Rakúšania, ktorím sa takto darí získavať 26% energie domácej spotreby a od roku 2012 si medziročne polepšujú v priemere o 300 MW. Profesionálmi sú však v získavaní energie z vody, ktorá im prináša 63% ich spotreby. Nečudo. Veď od roku 2002 investovali do obnoviteľných zdrojov až 2.8 bilióna eur.

Ako sme na tom na Slovensku? Podľa neoverených zdrojov nie sme na tom až tak zle. Kým veternú energiu využívame iba na 1%, vodná prináša do krajiny energie už omnoho viac. Samozrejme potenciál krajiny ďaleko presahuje súčasnú produkciu. Rok 2015 je však v znamení podpory obnoviteľných zdrojov energie.  Plán EÚ je vyčleniť pre SR 115 miliónov eur. Domácnosti, ktoré majú záujem o "čistú" energiu môžu tak získať dotáciu až do výšky cca 20%. I keď sa v porovnaní s minulými rokmi toto číslo zvýšilo a plánuje sa aj zjednodušiť systém preplácania, veľa ľudí so súčasným spôsobom vykurovania to asi nepresvedčí. Verím však, že to bude mať pozitívny ohlas aspoň pri výstavbe nových domov.

Nech už je to akokoľvek, ja to vidím asi takto: "Energia je všade okolo nás i v nás a príroda je jej základným zdrojom. Bola nám daná, aby sme si mohli život užívať plnými dúškami. Nevidíme ju, ale vždy tu pre nás bola a je. Pokúsme sa preto eliminovať všetky škodlivé elementy, ktoré ju znehodnocujú a hľadajme riešenia ako žiť čistý a plnohodnotný život, taký aký si pre nás príroda prichystala."

Comments are closed.