Vlny

Vlny

Spávate v izbe kde sa nachádza spustený televízor, mobil, počítač, router, alebo iné zariadenie, ktoré produkuje elektromagnetické žiarenie? Zmeňte to! Za posledné roky sa viedlo množstvo diskusií, ktoré rozoberali či sú tieto zariadenia škodlivé, alebo nie. Jedna strana poukazuje na škodlivosť, oponentná to vyvracia. S určitosťou však možno povedať, že k zdraviu nám určite neprispievajú. Bez elektronických zariadení by si dnes mnohí nevedeli predstaviť svet, ale netreba zabúdať že tak ako nám tieto výmysly doby zlepšujú život, tak nám ho môžu i skracovať.

Podľa štúdie z roku 2007 sa zistilo, že nízke frekvencie vlnenia z mobilných telefónov majú veľký vplyv na náš spánok. Tí, ktorí sú takémuto žiareniu vystavovaní pravidelne, si môžu o neprerušenom spánku nechať len snívať - ak sa im to však podarí. Ak aj Vy máte vo zvyku pred spaním odložiť si telefón na nočný stolík, odložte ho radšej na chodbu, alebo do druhej miestnosti. Okrem zníženia pôsobenia vĺn a zvýšenia kvality spánku si zvýšite aj pravdepodobnosť, že nezaspíte do práce. Budík na chodbe je predsa len ďalej od ruky 🙂

vlny03

Rovnako nepriaznivý vplyv majú i rýchlo sa rozmáhajúce WiFi siete, o ktoré dnes nie je núdza. Obzvlášť nevhodné je, ak v takomto prostredí spí Vaša ratolesť. Štúdia z roku 2004 dokázala, že zvieratá žijúce vo vysokom pokrytí tohto signálu mali narušený rast buniek. Rakúsky vedci v roku 2009 doplnili informácie, že tieto vplyvy môžu narušiť syntézu proteínov v tkanivách, čo negatívne ohrozí zdravie rastúcich detí.

Zhorešenú mozgovú činnosť a zhoršenie pamäti potvrdila i skupina 30. zdravých dobrovoľníkov, ktorí sa zúčastnili experimentu. Výsledky ukázali významnú zmenu v úrovniach činnosti mozgu (najmä u žien) a to už po 45 minútach, počas ktorých boli vystavení WiFi žiareniu o frekvencii 2.4GHz. Dokonca niektoré testy na ľuďoch a zvieratách preukázali, že majú i negatívny vplyv na pohyb spermií a spôsobujú fragmentáciu DNA. Zvýšená srdcová frekvencia a množstvo modelových štúdií na zvieratách ukázali aj zvýšenie rizika vzniku nádorov.

vlny01

Veriť, či neveriť? Úsudok nech si spraví každý sám. Môj osobný názor je, že keď na vlny, tak len so surfom a tie elektromagnetické si treba držať aspoň doma od tela. Ak zle spíte, vyskúšajte si na pár dní spánok mimo týchto zariadení a presvedčte sa o rozdiele sami. Ak ste často unavení, máte zlé vzťahy, alebo Vám mozog nepracuje tak ako by ste chceli, vypnite.

(zdroj: goctrithuc.net)

Comments are closed.