Život bez hraníc

Život bez hraníc

Túto knižku s rovnomerným názvom môjho príspevku som chcel čítať už dávno. Neviem kedy to bolo, ale hneď ako som niekde na webe zhliadol Nicka, som si povedal: "Tak ten je iný!". Samozrejme som nenarážal na jeho vzhľad, ktorý nenechá nikoho odmeraným, ale na jeho vieru a kopec iných vlastností, ktoré musí mať: "Skrátka on je iný!", "Tak od toho by som sa mal čo učiť!" Doba plynula a ja som sa nijako extra už týmto človekom nezaoberal. Bolo to len náhodné video, ktoré som zhliadol a udivene som sledoval, ako to všetko dokáže.

V jeden augustový deň mi prišla do pošty ponuka na balík "Knihy vo vreci". Lákadlom bola zhruba 50 percentná zľava, ktorá však bola podmienená, že neviete čo dostanete a nemôže ovplyvniť jej výber. A tak som si objednal hneď tri vrecia 🙂 Keď mi prišli, bol som z ich obsahu unesený. "Kedy si na to všetko nájdem čas?! A ktorú knižku začnem čítať skôr?!", boli moje prvé reakcie. Tešil som sa a tajne som dúfal, aby v zásielke bola aj kniha od Waltera Isaacsona - Steve Jobs, ktorú som čítal už v minulosti avšak v PDF vydaní, ktorú by som tak rád znovu prečítal a mal ju vo svojej zbierke. PDF súbor sa do poličky ťažko ukladá 🙂 Na moje sklamanie mi tento titul do balíčka nepribalili, ale ako už asi tušíte, viete ktorý práve naopak tam bol. Áno, Život bez hraníc od Nicka Vujicica.

Nakoľko som mal rozčítaný už iný titul a neskôr som potreboval naštudovať informácie z oblasti reklamy a marketingu, nepodarilo sa mi otvoriť ju skôr ako 22. februára. Viem to presne, pretože myšlienky všetkých kníh sa snažím zapisovať do môjho zošita, aby som sa ku nim neskôr mohol vracať. Je to geniálny nápad, pretože toto sa zrovna o mojej pamäti hovoriť nedá. Knižku som "zhltol" na dva krát.

Ako píše Nick hneď v úvode, ktorý je mimochodom o pol roka starší odo mňa (1982),: "ak chcem žiť život bez hraníc, zistil som, že musím mať:
- výrazný zmysel pre povinnosť,
- nádej tak silnú, že ju nebude možné potlačiť,
- vieru v Boha a jeho nekonečné možnosti,
- lásku a seba prijatie,
- veľký nadhľad,
- odvážneho ducha,
- vôľu po zmene,
- vieru v srdci,
- hlad po príležitostiach,
- schopnosť vyhodnocovať riziká a brať život s úsmevom,
- túhu pomáhať na prvom mieste druhým."

Nepochybujem, že Nick týmito vlastnosťami ovplýva. Stačí si pozrieť jeho video a ihneď sa nám musia otvoriť zatemnené oči a musíme vidieť tú krásu a možnosti ktoré máme okolo seba práve my. Ako píše ďalej:

"Nemyslím si, že by nám niekto naložil viac, ako dokážeme zvládnuť. Pre každé postihnutie, ktoré Vás stretne, ste obdarený viac ako dostatočnými schopnosťami, aby ste sa so svojimi problémami vysporiadali."

Veľmi pekná myšlienka a pokračuje ďalej:

"Nebol som nikdy mrzákom, až kým som nestratil nádej."


"Toto som ja a prijímam výzvu stať sa tým najlepším, kým môžem byť."


"Zmenou svojich postojov môžeme zmeniť svoje životy. Kým svoju situáciu nemôžete vždy zmeniť, môžete zmeniť spôsob, ktorým sa na ňu dívate."


Je to náročné, ale je to tak. Ako často vídavam ľudí hundrať si popod nos, nadávať na situáciu v akej sa nachádzajú, prácu do ktorej chodia, alebo nadávať na svet. Naučil som sa, že niektoré veci nedokážeme skrátka ovplyvniť a preto sa snažím, aby mi tieto negatívne informácie neovplyvňovali môj názor, alebo samotné bytie. Žijem tak ako najlepšie viem a pokiaľ nie som s niečím spokojný, môžem si za to sám. Je to základné uvedomenie. Keď si to dokážeme uvedomiť, tak už "stačí" nájsť len silu a vyriešiť to. Lenže, musíme spraviť aj niečo iné. Niečo čo sa nám nechce a to bohužiaľ mnohí odmietajú. Veľa ľudí sa nechá počúvať, ako bolo v minulosti lepšie. Ja o tom nepochybujem, ale netvrdím ani, že doba v ktorej žijeme je zlá. Sú to len média, ktoré miesto pomoci a krásy, ukazujú na zlo a špinu, ktorá sa vo svete deje. Logicky. Veď sme sa tak nechali nainfikovať a potrebujeme to vidieť. Keby nám začali púšťať niečo pekné, neveriacky by sme začali len krútiť hlavou. Ja som rád, že TV nemám. Teda mám, ale nemáme ju pripojenú na TV signál. Pozeráme s manželkou vtedy keď sa rozhodneme my a to čo sa rozhodneme my pozerať. Skúste vypnúť na týždeň TV, nepozerajte noviny, statusy čo sa zlé udialo vo svete a skúste, ako hovorí múdra Gandhiho veta: "Byť zmenou, ktorú chcete vo svete vidieť."

Nick na vlnách

Nemajte strach a vystúpte zo svojej zaužívanej zóny pohodlia. Majte na pamäti, že Vaša nespokojnosť spočíva v tom, čo ste robili doposiaľ a keď v tom zotrváte, nič sa nezmení. Nick si slovo FEAR (strach) preložil ako: klamná skutočnosť vyzerajúca reálne. Nebudem klamať, i ja mám občas strach, ale vždy si spomeniem na jeho slová. Navyše všetko je v našej hlave a keď sa chceme báť, budeme sa báť. Ak nie, tak nie. Čokoľvek si dokážete predstaviť, to môžete aj dosiahnuť.


"Ak si dokážete predstaviť lepšiu budúcnosť, môžete v ňu veriť. A keď v ňu uveríte, môžete ju dosiahnuť."

"Byť vďačný pre Vás môže byť spočiatku náročné, ale ak sa skrátka rozhodnete, že nebudete obeťou a budete na tom deň za dňom pracovať, sila sa dostaví."

"Aby ste dosiahli úspech, musíte cítiť, že si ho zaslúžite a potom prevziať zodpovednosť, aby sa tak stalo.""Pokiaľ si chcete splniť svoje sny, musíte jednať. Pohnite sa z miesta, lebo prehráte."


"Investujte do budúcnosti tým, že sa budete pripravovať tvrdou prácou, že sa oddáte svojím cieľom a že budete čakať na vhodnú príležitosť, aby ste po nej mohli skočiť."


"Prevezmete svoju zodpovednosť tým, že sa pripravíte vydať zo seba to najlepšie."


"Boli ste vyslaný na zem, aby ste slúžili nejakému účelu, preto nikdy nedovoľte, aby Vás strata presvedčila, že niet cesty k víťazstvu."

 

Nick so synom a manželkou.

Nickovi sa to očividne splnilo. Je handicapovaný, ale vytvoril si vlastné možnosti. Bol odhodlaný, mal pevnú vôľu a nádej pre lepší život. Chcel sa len zaradiť medzi ostatných ale ja si dovolím tvrdiť, že dosiahol omnoho viac a mnohým môže byť príkladom a to nie len v jednej oblasti. Dnešný príspevok končí a ja sa idem prichystať na dnešnú prechádzku a užiť si posledné zimné dni. Keď ma budú opäť bolieť nohy, ako tomu býva zvykom, nakoľko si vždy doprajem viac ako je normálne, vždy si spomeniem na Nicka s vedomím, čo by on dal za tento pocit. Pery sa mi naspäť vrátia do polohy "smile" a kráčam smelo ďalej...

Comments are closed.