Žrút času

Žrút času

I keď mám každý nový deň v obľube a snažím sa ich plnohodnotne užiť, dnes ráno som zistil, že tomu tak úplne nie je. Tak trochu sa podvádzam. Ráno sa mi začalo obvyklým spôsobom. Vstal som a dal som si sprchu, počas ktorej som si premietal naplánované aktivity na dnešný deň. Následne som sa najedol a vykonal poslednú zo základných potrieb. A tu sa to stalo! Počas tohoto dôležitého aktu na toalete, sa mi podarilo odpozorovať sa, ako som v sedavej polohe schmatol telefón do rúk a váhal, ktorou aplikáciou si skrátim čas. Možno si poviete: "Nič nevšedné." A o tom to práve je! Tak isto ako voda, oheň či iné živly, tak i mobilný telefón sa môže veľmi ľahko stať vrahom Vašich snov. Slovo vrah som v kontexte použil naschvál, aby ste si uvedomili vážnosť tejto reality.

Bol som prekvapený a celý deň mi to vŕtalo hlavou. Snažím sa so svojím časom nakladať dôkladne, ale zistil som že mám stále čo vylepšovať. Mobilný telefón spolu s mailovým klientom pokladám za jeden z najrušivejších elementov a preto som sa pred nejakým zhruba rokom rozhodol, že si poštu budem pozerať vtedy, kedy to sám uznám za vhodné. To isté som spravil aj so všetkými aplikáciami s výnimkou kalendára, hovorov a sms. Na seba som však zabudol! Zaujímalo ma či sa držím trendu 21. storočia, ale našťastie (v mojom prípade) v tejto aktivite neprospievam.

Podľa štúdie Mobile Statistics ľudia strávia "na telefóne" počas celého dňa v priemere 90 minút. I keď to číslo nevyzerá na prvý pohľad možno strašne, predsa by sme si mali vo svojich aktivitách spraviť inventúru. Za rok takýmto tempom dehonestujeme 22 dní (aj nocí) z celého roku, čo ja za 40 rokov produktívneho veku až 2,5 roka !!! Mimochodom, podľa Nielson.com, za posledné dva roky stúplo používanie mobilných aplikácií o 68% ! Netreba sa teda čudovať, že mobilné aplikácie (i keď sú krátko na trhu) sa držia na rebríčku top obľuby medzi užívateľmi. Lídrami sú samozrejme Facebook, za ktorým nasleduje Google a ostatné "zábavné" aplikácie.

My ľudia sa veľmi často a radi schovávame za slovné spojenie "nemám čas", ale ako by povedal Goethe: "Vždy máme dosť času, musíme ho však správne využiť." Za 2,5 roka dní i nocí sa dá naučiť takmer čomukoľvek a stať sa v tom najlepším v obore. Škoda len, že to nie je také atraktívne a jednoduché ako kliknúť si na aplikáciu v mobile 🙂

Rozhodol som sa preto držať "mobilnú hladovku" a dal som si záväzok, že svoj iPhone budem najbližších 30 dní používať ako keby nemal žiadne funkcie. Či sa mi to podarí a ako sa stým popasujem Vám napíšem o mesiac.

Comments are closed.